Duo Destinn a Jarmila Švehlová: HUDBA A POEZIE

KDE?

Location

Český Brod, Sokolovna
Tyršova 314, 282 01 Český Brod

KDY?

Date

16. 10. 2022

Time

19:00 - 20:00
O KONCERTU

neděle 16. října 2022 od 19 hodin

Duo Destinn & Jana Švehlová: HUDBA A POEZIE

historický sál Sokolovny Český Brod

Účinkují: Eva Garajová – mezzosoprán, Žofie Vokálková – flétna, Jarmila Švehlová – umělecký přednes

Mezzosopranistka Eva Garajová, flétnistka Žofie Vokálková a herečka Jana Švehlová propojí hudbu období impresionismu s poezií prokletých básníků. Dojmy, pocity a vjemy se zrcadlí ve skladbách z přelomu 19. a 20. století, ale také ve verších sbírky Písně beze slov Paula Verlaina, které pro svůj důraz na rytmus a melodii inspirovaly mnohé skladatele. Večerem zazní z velké části originální díla pro obsazení zpěv a flétna, která zatím u nás nemají obdobu (!), a doplní je ukázky z období středověku.

Nalaďte se na sebe, na okamžik, na dojem a přijďte si vychutnat večer s živou hudbou.

 

Mezzosopranistka EVA GARAJOVÁ je absolventkou Konzervatoře v Bratislavě (Ružena Illenbergerová) a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě (Hana Štolfová-Bandová). Dále studovala v Osimu, (Accademia d’arte lirica – Mario Melani), v Buffalu (Gary Burgess) a na mistrovských kurzech u Enzy Ferrari, Julie Hamari a Christy Ludwig. Během svých zahraničních stáží se představila v titulní roli Lukrecie v opeře Benjamina Brittena The Rape of Lucretia a v Pucciniho opeře Suor Angelica v Greater Buffalo Opera Company. Již jako studentka VŠMU se stala členkou Komorní opery v Bratislavě a v roce 1995 debutovala jako Olga v opeře Evžen Oněgin v Banské Bystrici. V témže roce začala spolupracovat se Státní operou Praha, kde během svého působení nastudovala více než dvacet rolí světového operního repertoáru. V roce 2000 získala prestižní Cenu Masarykovy akademie umění a Cenu Gustava Mahlera Evropské unie za umění. V roce 2006 vystoupila v Bratislavě jako host galakoncertu José Carrerase se španělskými a italskými písněmi. Připravoval filmovou nahrávku opery Liška Bystrouška Leoše Janáčka (Deutsches Symhonie Orchester v Berlíně a dirigent Kent Nagano) a nahrávky této opery pro BBC ve spolupráci s ČT Brno (2002 – 2004). Spolupracuje i s Českou filharmonií, Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Vladimírem Válkem, dirigentem Petrem Altrichtrem, Pražskou komorní filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. V komorní hudbě spolupracuje s klavíristy Mariánem Lapšanským, Miroslavem Sekerou, flétnistkou Žofií Vokálkovou či harfistkou Kateřinou Englichovou Dnes je Eva Garajová zařazena mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku.
ŽOFIE VOKÁLKOVÁ absolvovala Pražskou Konzervatoř ve třídě prof. Františka Malotína, dále pak studovala ve Francii (prof. Ch. Lardé) a absolvovala mistrovské kurzy u Jamese Galwaye. K nejdůležitějším soutěžním oceněním patří 1. cena v mezinárodní soutěži „Concertino Praga“, 3. cena v mezinárodní soutěži vítězů evropských soutěží „Pacem in terris“ v Německu a v mezinárodní soutěži „Pražské jaro“ získala „Cenu hlavního města Prahy“. V září roku 2000 získala jako první Evropanka Special Prize v prestižní soutěži „Web Concert Hall Competition“ v New Yorku. Působila jako první flétnistka a sólistka orchestrů Virtuosi di Praga a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Má za sebou řadu koncertních sólových vystoupení s našimi i zahraničními orchestry /Francie, Německo, Řecko, Španělsko, Rakousko, USA, Japonsko, U.A.E, …/, je častým hostem prestižních festivalů (Pražské jaro, Mitte Europa, Paláce St. Peterburgu…atd). V roce 2009 byla vybrána prestižní americkou agenturou Concert Artist k zastupování v USA. V rámci amerických turné již vystoupila např. v Czech Center v New Yorku a na mnoha festivalech v USA. Od roku 1999 natočila pro holandské vydavatelství HLM několik sólových CD např. 6 Koncertů op. 10 A. Vivaldiho, CD „Mosaique for golden flute“ /HLM/, CD „Mozart in Prague“ /HLM/. Žofie Vokálková vede pravidelně mistrovské kursy a absolvuje sólová koncertní turné v Evropě, USA a Japonsku. Zasedla jako porotkyně v Eurovizní soutěži mladých hudebníků spolupořádané Českou televizí. Je pravidelným hostem Adventních koncertů na ČT 1. Žofie Vokálková získala ocenění „Žena regionu Středočeského kraje“ udělované pod záštitou Senátu
JARMILA ŠVEHLOVÁ se narodila ve znamení Vodnáře roku 1956 do umělecké rodiny – otec byl operní pěvec a matka baletní sólistka. Ta ji také od útlého dětství vedla k tanci, ovšem nakonec na pražské státní konzervatoři absolvovala hudedně-dramatický obor. Po absolutoriu nastoupila do angažmá pražského divadla S.K. Neumanna a po té také působila v Divadle na Vinohradech.
Již v během studia konzervatoře se objevila v pohádkách PANENKA Z VLTAVSKÉ TŮNĚ, O LÍNÉM HONZOVI nebo PAVÍ KRÁL. V roce 1980 ji popularitu přinesla role Michaely Pláteníkové v normalizačním seriálu OKRES NA SEVERU. Ovšem nejvíce si tuto herečku vybavíme jako „načančanou“ princeznu Babetku v tv pohádce CO TAKHLE SVATBA, PRINCI? Z dalších rolí můžeme zmínit např. Katju z televizního seriálu NÁHRDELNÍK, nebo maminku Jakuba v komedii MACH, ŠEBESTOVÁ A KOUZELNÉ SLUCHÁTKO (mimochodem, titulní roli Macha zde ztvárnil její syn Robert Hájek – nar.1992). Nezapomenutelná je i její role dospělé Věrky, která nás svým hlasem provází seriálem VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE jako vypravěčka.
Ačkoli výrazných rolí v hereččině životě není mnoho, určitě stojí za zmínku také její činnost v dabingu. Za všechny herečky, kterým propůjčila hlas, zmiňme např. charismatickou Ornellu Mutti, Catherine Deneuve či Marlene Jobert. V současnosti tato herečka spolupracuje s Divadlem Radka Brzobohatého a s Hudebním divadlem Karlín.


SDÍLET KONCERT
DALŠÍ KONCERTY