Lenka Kozderková Šimková (flétna), Jiřina Marešová (varhany)

Kde?

Klášterní kostel

Kladská, 787 01 Šumperk

Kdy?

28. 04. 2025
19:00 - 20:00
o koncertu

LABIRYNT SVĚTA
Skladby inspirované texty básní a vrcholným dílem české barokní literatury
Holan . Skácel . Komenský


Ulicemi velkoměsta pro flétnu a cembalo / Stopadesátý sonet o jaru pro flétnu / Zahrada se starou paní pro varhany / Hodina mezi psem a vlkem pro flétnu a varhanní pozitiv / Unavený poutník pro flétnu a regal / Na celé ticho pro flétnu a renesanční regal / Rozběnout se proti větru pro flétnu a varhaní pozitiv / Cesta mraku pro flétnu / O zvonech na věži pro varhany / Dvojhlas pro flétnu a regal / Tanec pod rozkvetlymi stromy pro flétnu a cembalo

Koncert šumperské rodačky a absolventky místní ZUŠ, která se do rodného města vrací po delší odmlce. Patří mezi neúnavné propagátory soudobé hudby a umění vůbec.

 

LENKA KOZDERKOVÁ ŠIMKOVÁ – flétna

Jedna z nejvýraznějších osobností soudobé hudební scény, v roce 2007 uvedla v Carnegie Hall v New Yorku Stockhausenovu Zeitmasse. Během studií absolvovala stipendijní pobyty v Německu, Itálii a Francii. Po dokončení JAMU studovala jako stipendistka francouzské vlády u Christiana Lardého v Paříži.Jako sólistka koncertovala na pódiích v Paříži, Strassburku, Hannoveru, Stockholmu, Mnichově, Dartingtonu, Praze, Budapešti, Varšavě.
Premiérovala desítky skladeb – Graham, Klusák, Piňos, Loudová, R.Z.Novák, Smejkalová, Nejtek, Parsch, Pudlák, Bartoň, aj, řada děl vznikla přímo pro ni.
Vystoupila mj. na festivalech Pražské Jaro, Musik unter Tag Hannover, Expozice nové hudby Brno, Forum Neuer music Koln, Forfest Kroměříž, Theatertage der Kirche Hannover, Dartington music festival. Pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi v Čechách i v Evropě, vydala řadu CD.
Jako autorka hudby působí v Duu Goelan /s Lenkou Župkovou – el.housle/ a v Duu ConTempo / s Markétou Mazourovou – bicí/.
Spolupracuje s klavíristou Danielem Wiesnerem, harfistkou Kateřinou Englichovou, cembalistkou Monikou Knoblochovou.
Od roku 2006 pořádá Mezinárodní hudební kurzy Hudba bez hranic, na kterých vyučuje spolu s renomovanými osobnostmi z celé Evropy. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři v Praze.

 

JIŘINA MAREŠOVÁ – varhany

Mezi nejzajímavějšími českými hudebními osobnostmi Jiřina Marešová zaujme mimo jiné šíří svých aktivit. Mezi nejlepší varhaníky se etablovala na poli staré i soudobé hudby, ale snad ještě výrazněji ve volné improvizaci, která je v současnosti těžištěm její tvorby. Je vyhledávanou komorní hráčkou a o své zkušenosti se dělí v rámci pedagogické práce. Varhany vystudovala na Pražské konzervatoři u prof. Josefa Popelky a na HAMU v Praze u doc. Jaroslava Tůmy. Za uvedení do světa improvizace vděčí prof. Jaroslavu Vodrážkovi. Ve studiu pokračovala na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě prof. Wolfganga Zerera, v rámci doktorandského studia na pražské HAMU a na mnoha mistrovských kurzech (Německo, Francie, Rakousko, Polsko) zaměřených na stylovou interpretaci staré hudby a improvizaci. V současnosti působí pedagogicky na HAMU a na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, podílí se na edukačních programech České filharmonie. Účast ve finále Mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu (2004) a v semifinále soutěže Pražské jaro (2006) potvrzují její umělecké kvality. Koncertovala na významných hudebních festivalech (Smetanova Litomyšl, Teatrum Kuks, Prague Music Performance, Audite Organum, Svatováclavský hudební festival, Lípa Musica, Festival barokních umění Český Krumlov, Český varhanní festival, Orlicko-kladský varhanní festival, Varhany znějící apod.). Spolupracuje s vynikajícími sólisty (Simona Šaturová, Jana Semerádová, Vilém Veverka, Irena Troupová ad.), s významnými orchestry (Česká filharmonie, SOČR) a soubory (Collegium Marianum, Capella Ornamentata, Musica Florea, Ensemble Damian, Hof-Musici, Haydn ensemble, ad.). Pro premiérové provedení nastudovala řadu děl současných českých skladatelů (L. Matoušek, I. Kurz, Z. Zahradník, J. Vöröšová, J. Dadák, Vl. Franz ad.). Podílí se na uměleckých projektech s divadelními soubory (např. v pražském Národním divadle, Švandově divadle, Geisslers Hofcomoedianten ad.), tanečníky (+420 people, historické tance) a výtvarníky. V rámci projektu Historické varhany Čech a Moravy nahrává pro Český rozhlas, natočila přes desítku CD se sólovou, komorní i autorskou hudbou.