Sao Soulez Larivière (FR) – viola

KDE?

Location

výstavní síň VM
Hlavní tř. 342/22, 787 31 Šumperk

KDY?

Date

11. 02. 2024

Time

19:00
O KONCERTU

Program:

Paul Hindemith – 1937 Sonáta

Max Reger – Suite No.1 Op131d

Johann Sebastian Bach – Partita No2 BWV1004

VÍTĚZ MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE PRAŽSKÉ JARO 2023 OBOR VIOLA.

Francouzsko-nizozemský violista Sào Soulez Larivière si rychle buduje kariéru všestranného hudebníka. Svou hrou a originálními programy uchvacuje publikum a snaží se rozšířit dostupnost a vnímání klasické hudby v našem moderním světě.

Řada nedávných soutěžních úspěchů jeho mezinárodní kariéru ještě více podpořila, získal první cenu na Mezinárodní soutěži Pražské jaro a také nejvyšší ceny na soutěžích v Tokiu, Oskar Nedbal, Max Rostal, Cecil Aronowitz a Johannes Brahms.

Komorní hudba byla vždy středem jeho hudebního vzdělání. Svou lásku k hudbě sdílel se svou sestrou, houslistkou Cosimou Soulez Larivière, se kterou dodnes často vystupuje. Sào je také členem souboru Frielinghaus Ensemble, který nedávno vydal velmi ceněné album smyčcových sextetů Dvořáka a Čajkovského.

Jako zastánce rozšiřování obzorů violového repertoáru rád aranžuje díla pro svůj nástroj a propaguje soudobou hudbu. Spolupráce s renomovanými skladateli mu dala nebývalou příležitost proniknout hlouběji do tvůrčí stránky hudby.

Sào se narodil v Paříži v roce 1998 a nejprve začal hrát na housle. V mladém věku získal stipendium ke studiu u Natashy Boyarsky na Yehudi Menuhin School v Anglii. Poté, co při hraní komorní a orchestrální hudby objevil violu, rozhodl se na konci školních let věnovat se výhradně viole.

Jeho hudební vývoj navíc hluboce obohatila spolupráce s mnoha významnými hudebníky, jako jsou Jean Sulem, Nobuko Imai, Antoine Tamestit, Boris Garlitsky a Steven Isserlis.

Sào žije v Berlíně, kde získal bakalářský titul na Hudební univerzitě „Hanns Eisler“ pod vedením Tabey Zimmermannové. V současné době dokončuje program odborných studií na Kronberg Academy, kde také získal magisterský titul. Jeho studia financuje Leberova nadace.

Učení se stalo velkou vášní v Sàově hudebním životě. Na podzim 2023 byl jmenován profesorem hry na violu na Mozarteum University Salzburg.

V roce 2019 byl Sào oceněn „Ritterovou cenou“ udílenou Nadací Oscara a Very Ritter. Následující rok obdržel Cenu Fanny Mendelssohn, která mu umožnila v roce 2021 produkovat své debutové album „Impression“. Naposledy byl oceněn jako „Mladý umělec roku“ na udílené Mezinárodních cen klasické hudby (ICMA) v roce 2023.

Byl nominován na ocenění „Rising Star“ organizací European Concert Hall Organization (ECHO), což znamená, že v sezóně 2024/25 vystoupí v hlavních evropských koncertních sálech.

Je stipendistou nadace Yehudi Menuhin „Live Music Now“ e.V. Berlin a byl štědře podporován německou národní akademickou nadací a nadací Villa Musica Porýní-Falc.

Sào hraje na violu vyrobenou Frédericem Chaudièrem v Montpellier v roce 2013.


SDÍLET KONCERT
DALŠÍ KONCERTY