ČESKÉ SMYČCOVÉ DUO

KDE?

Location

výstavní síň VM
Hlavní tř. 342/22, 787 31 Šumperk

KDY?

Date

14. 02. 2022

Time

19:00
O KONCERTU

České smyčcové duo založili houslistka Lucie Hůlová a violoncellista Martin Sedlák v roce 1994 během studia na Konzervatoři v Praze. Od té doby již absolvovali mnoho úspěšných vystoupení, a to nejen doma, ale i na festivalech v zahraničí (Švýcarsko, Španělsko, Rakousko, Řecko, Argentina, Sýrie, Jordánsko, Egypt, Rusko, Mexiko). Lucie i Martin jsou absolventy Konzervatoře v Praze a Hudební fakulty Akademie múzických umění. V době studií se účastnili mnoha mistrovských kurzů a získali i několik ocenění v mezinárodních soutěžích. V roce 1998 získali jako duo 1. cenu v soutěži o nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů v rámci Mezinárodní letní akademie v rakouském Semmeringu. Uskutečnili také několik nahrávek pro Český rozhlas a jejich koncerty byly snímány i zahraničními rozhlasovými stanicemi (např. ÖRF 1, Radio Nuevo León Mexiko aj.). Repertoár souboru zahrnuje dua z doby baroka až po současnost. V roce 2002 vyšlo debutové CD Českého smyčcového dua, pro které interpreti vybrali své oblíbené skladby autorů 20. století (Martinů, Honegger, Ravel). V roce 2019 vyšlo druhé CD s díly Mozarta, Stamitze, Fialy, Paganiniho, Gliéra, aj. u vydavatelství Arta Music.

Oba umělci se věnují jak sólové, tak komorní hudbě. Společně s klavíristkou Veronikou Böhmovou tvoří klavírní trio Kinsky Trio Prague, a zároveň působí v komorním orchestru Praga Camerata, se kterým vystupují i sólově. S těmito tělesy i jako sólisté absolvovali již stovky koncertů na pěti kontinentech světa a natočili několik CD. V letech 2000-2004 byli Lucie i Martin členy mezinárodního orchestru „UBS Verbier Festival Orchestra“, kde měli možnost pracovat s nejlepšími světovými dirigenty a sólisty. Kromě pravidelného hostování na prestižním festivalu ve švýcarském Verbier s tímto tělesem účinkovali na nejproslulejších pódiích celého světa, jako např. Carnegie Hall v New Yorku, Musicverein Wien, Teatro Colón v Buenos Aires. Spolupracovali také s komorním orchestrem vedeným Maximem Vengerovem.

Houslistka Lucie Sedláková Hůlová je absolventkou Konzervatoře v Praze a hudební fakulty AMU. Účastnila se zároveň mistrovských kurzů a získala několik ocenění v soutěžích. Na svém kontě má řadu úspěšných sólových vystoupení s orchestry i s různými partnery v komorní hře. V roce 2004 se například s velkým úspěchem představila jako sólistka Plzeňské filharmonie s dirigentem Jiřím Malátem na turné v USA (Dvořákův Houslový koncert).

Lucie uskutečnila již řadu nahrávek jak pro Český rozhlas, tak na CD. Zabývá se také autentickou interpretací staré hudby. V této oblasti spolupracuje s renomovanými soubory (např. Capella Regia, Musica Florea, Capella Ornamentata aj.) a sólisty. V roce 2020 spolu s Jaroslavem Tůmou nahráli kompletní cyklus Biberových Růžencových sonát v původních skordaturách a na dobové nástroje na 2CD pro vydavatelství ARTA, které bylo co do dramaturgického přínosu v časopisu Harmonie označeno dokonce jako „nejlepší český houslový projekt roku 2020.“ Hraje na nástroj italského mistra 2. poloviny 18. století a na kopii barokních houslí G. Guarneriho zhotovenou Daliborem Bzirským.

Violoncellista Martin Sedlák je absolventem Konzervatoře v Praze a hudební fakulty AMU. Má za sebou řadu mistrovských kurzů u významných violoncellistů naší doby jako jsou M. Mlejnik, E. Arizcuren, T. Kühne, M. Perényi a M. Rostropovič. M. Rostropovič o něm řekl,: „Je to cellista, který dokonale ovládá svůj nástroj“.  V roce 1996 se stal laureátem Mezinárodní violoncellové soutěže v Liezenu v Rakousku (2. cena). Na podzim téhož roku byl semifinalistou Mezinárodní violoncellové soutěže Dr. Luise Sigalla v Chile. V roce 1997 zvítězil v soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze (1. cena) a současně získal zvláštní cenu za nejlepší provedení skladby B. Martinů. V roce 1998 byl zařazen jako sólista na prestižní listinu mladých Českého hudebního fondu. Kromě sólové hry je také vyhledávaným komorním hráčem. Pro Český rozhlas nahrál již přes deset titulů. Hraje na nástroj F. A. Homolky z roku 1859 a O. F. Špidlena z roku 1928.

 

Program:

Karl Stamitz (1746-1801) : Duo C dur op. 19, č.1 (Maestoso, Minuetto grazioso, Rondo)

Niccoló Paganini (1782-1840) : Duetto concertante č. 3 A dur (Allegro, Polonese. Andantino con brio)

Reinhold Glière (1875-1956) : Krátké kusy op. 39 (Prélude, Gavotte, Berceuse, Canzonetta, Intermezzo, Impromptu, Scherzo, Etude)

Bohuslav Martinů (1890-1959) : Duo č. 2 (Allegretto, Adagio, Poco allegro)

Antonín Dvořák (1841-1904) : Humoreska op.101

G. F. Händel – Johann Halvorsen (1864-1935) : Passacaglia


SDÍLET KONCERT
DALŠÍ KONCERTY