Vánoční roztomilost – Musica Florea a Motýli Šumperk

Kde?

kostel sv. Josefa

Česká Ves

Kdy?

20. 12. 2024
Expired!
17:00 - 18:00
o koncertu

Přijměte pozvání na vánoční koncert souboru Musica Florea a dětského pěveckého sboru Motýli ze Šumperku.

 

Musica Florea

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České Republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od  baroka až po 20. století.

Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly (např. M. Kožená, P. Jaroussky, N. Argenta, V. Gens,  Peter Kooij, Le Poème Harmonique ad.) a obdržela řadu prestižních ocenění (např. Diapason d’Or, Cannes Classical Award ad.). Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách (např. opera J. J. Fuxe Costanza e Fortezza, opera G. F. Händla, F. Bononciniho a F. Amadeiho Muzio Scevola na festivalu Händel-Festspielle, ad.). V roce 2014 přispěla ke vzniku unikátního převozného barokního divadla Florea Theatrum vytvořeného dle dobových principů.

Rozsáhlé oratorní skladby či mše pak realizuje Musica Florea ve spolupráci s vlastním sborem Collegium Floreum, který také založil a jako sbormistr vede Marek Štryncl.

 

Motýli Šumperk

Dětský pěvecký sbor Motýli založil na podzim roku 1962 učitel hudební školy v Šumperku pan Alois Motýl. Na jeho práci pak plynule navázal jeho syn Tomáš Motýl, který sbor vedl téměř třicet let až do roku 2017.  Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než pětapadesátileté činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s téměř třemi stovkami zpěváků. Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů. 

V řadách sboru v průběhu let stanuly více než dva tisíce zpěváků, s nimiž sbor procestoval většinu evropských zemí. Nechyběla spolupráce s rozhlasem i televizí, stejně jako vydávání zvukových nosičů. Pozvání ke společnému účinkování přijala plejáda významných osobností profesionální hudební scény. Těleso působí jako regionální metodické centrum a v rámci této činnosti každoročně pořádá festival Zlatá lyra věnovaný dětským pěveckým sborům Šumperka a jeho okolí. Koncertní sbor Motýli Šumperk je pak pravidelným úspěšným účastníkem významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží. Spolupracuje s mnoha dětským sbory, které s potěšením přijímá v Šumperku a navštěvuje v místech jejich působení. Sbor je součástí Střediska volného času Doris Šumperk.

Po celou dobu existence sboru je vedle zpívání rovnocenným způsobem kladen důraz na vlídné prostředí sboru a vztahy mezi dětmi i dospělými. Soudržnost, pevná přátelství i společný cíl sborových dětí se stále více projevují na způsobu jejich pěveckého projevu. Podmanivá atmosféra vystoupení a koncertů dětského pěveckého sboru Motýli Šumperk o tom srozumitelně vypovídá. V současnosti sbor vede Helena Stojaníková.