Štěpán Rak – kytara

KDE?

Location

Klášterní kostel
Kladská, 787 01 Šumperk

KDY?

Date

20. 05. 2024

Time

19:00
O KONCERTU

Program koncertu:

Slavnostní fanfáry (Štěpán Rak, ze společného pořadu s Alfredem Strejčkem Vivat Carolus Quartus)

„Znovu“ – svita věnovaná Alfredu Strejčkovi (vše Štěpán Rak): Píseň pro krásnou Esmeraldu – Znovu – Píseň úplňku pro Jestřába – Rondo pro Dona Quijota

Výběr z cyklu „Chvála čaje a vůní“ (vše Štěpán Rak): Čaj jasmínový – Gyokuro – Čaj z babiččiny zahrádky – Vůně letní louky

Výběr z cyklu „Cesta do pohádky“ (vše Štěpán Rak): Císařův slavík – Dobro a zlo

Romance – Rhapsody, fantazie založená na tématu tradiční španělské Romance e moll (Štěpán Rak)

Vinnetou (Martin Böttcher)

Tenkrát na západě (Once Upon a Time in the West – Ennio Morricone)

Vzpomínka na Prahu (text Vítězslav Nezval, hudba Štěpán Rak a volná adaptace závěru Smetanovy Vltavy)

 

Štěpán Rak je světový kytarový virtuos, skladatel a profesor pražské Akademie muzických umění. Je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let.

V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A.Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.

V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.

V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi.

V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru „Dvacet tisíc mil pod mořem“.

Během roku 2005 navštívil se svou kytarou řadu zemí i mnoho míst naší republiky v rámci oslav svého jubilea.

V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE.

Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4.11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

Odkazy:
http://www.stepanrak.cz/
https://www.youtube.com/@stepanrak8926/videos


SDÍLET KONCERT
DALŠÍ KONCERTY